Sporządzanie wniosków dotacyjnych, pożyczkowych i kredytowych

Sporządzamy wnioski na dotacje z RPO (udzielane przez Urzędy Marszałkowskie) i KL (udzielane przez Urzędy Pracy). Sporządzamy także wnioski pożyczkowe, dotyczące preferencyjnych pożyczek z UE, a także wnioski kredytowe. Wypełniamy pełną dokumentację i przygotowujemy biznesplan.

Controlling – budowa i monitoring systemu

Wdrażanie w życie wyznaczonych celów oraz koordynacja i kontrola ich wykonania to podstawowe zadania stojące przed osobami zarządzającymi przedsiębiorstwem. Podstawowe etapy procesu controllingu to:

  • Przygotowanie planu rzeczowo-finansowego dla odpowiedniego horyzontu czasowego, a w jego ramach:
    - wyznaczenie celu dla całego przedsiębiorstwa (w zgodzie ze strategią),
    - opracowanie celów szczegółowych dla poszczególnych komórek organizacyjnych,
    - powiązanie systemu motywacyjnego z wykonaniem planu.

  • Koordynacja i kontrola realizacji planu rzeczowo-finansowego:
    - bieżące ustalanie odchyleń wykonania od planu w aspekcie rzeczowym i finansowym,
    - ustalanie przyczyn odchyleń,
    - korygowanie odchyleń.

     

Elastyczne modele (symulacje)

Elastyczne modele finansowe umożliwiają przeprowadzanie analiz scenariuszowych. Poprzez zmianę parametrów modelu uzyskujemy obraz sytuacji finansowej przedsięwzięcia w zależności od konkretnego ich ukształtowania. Pozwala to na szybkie symulacje różnych wariantów rzeczywistości i zbadanie elastyczności naszego biznesu na zmiany czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

Prognozowanie sprzedaży, kosztów, przychodów, wpływów i wydatków (kontrola płynności)

Płynność finansowa to zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Planowanie i bieżące kontrolowanie płynności jest sprawą kluczową dla każdego przedsięwzięcia. Jej utrata jest najczęstszą przyczyną upadku przedsiębiorstw.

Analiza stanu przedsiębiorstwa

  • Odpowiedzi na pytania dotyczące:
    - kondycji finansowej firmy,
    - stopnia wykonania celów operacyjnych, taktycznych i strategicznych oraz szans na ich planowe osiągnięcie,
    - efektywności zarządzania jakością (odsetek braków, ich kompleksowe koszty, łącznie z kosztem alternatywnym),
    - efektywności organizacji procesów w firmie.

  • Analiza TOWS/SWOT.

Badanie rynku

Szacowanie wielkości rynku, udziału w rynku, perspektyw rozwoju rynku, analiza konkurencji.

Konstruowanie strategii i jej wdrożenie

Strategia jest długookresową mapą działania przedsiębiorstwa. Stanowi ona drogowskaz i wyznacza kierunek wszystkich innych działań, które muszą być z nią zgodne. Jej sformułowanie wymaga głębokiej i kompleksowej analizy zarówno firmy jak i jej bliższego oraz dalszego otoczenia, co owocuje poszerzeniem wiedzy o prowadzonej działalności oraz lepszym zrozumieniem istoty prowadzonego biznesu. Wdrożenie strategii polega na takim zaprogramowaniu organizacji i procesów w firmie, które umożliwi jej sprawną realizację.

Audyt controllingowy firmy

Audyt controllingowy polega na zdiagnozowaniu istniejącego w firmie systemu controllingu, jego ocenie oraz wyciągnięciu wniosków i sformułowaniu zaleceń mających na celu jego usprawnienie.

Audyt organizacyjny firmy

Struktura organizacyjna powinna odzwierciedlać charakter działalności, kulturę organizacyjną i system wynagradzania. Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać, tak aby stanowiły jeden sprawny organizm a nie zbiór niespójnych fragmentów. Przedsiębiorstwa przyjmują bardzo zróżnicowane struktury organizacyjne, nie zawsze jednak są one spasowane odpowiednio do ich celów i zamierzeń.

Pozyskiwanie kredytów i środków unijnych (biznes plany)

Kredyty bankowe i środki unijne są jednym ze źródeł finansowania działalności podmiotów gospodarczych. W procesie ich pozyskiwania niezbędne jest tworzenie studiów wykonalności i biznes-planów, przygotowywanie dokumentacji formalnej oraz negocjacje i spotkania z podmiotami finansującymi (bankami lub odpowiednimi urzędami). Oferujemy Państwu kompleksową obsługę w tych kwestiach.

Benchmarking – rozwój przez naukę

Podmioty gospodarcze na rynku nie działają w ten sam sposób. Różnią się między sobą podejściem do problemów, sposobami ich diagnozowania i rozwiązywania. Skuteczność tych działań jest różna w różnych sytuacjach, w zależności od typów i rodzajów działalności oraz specyfiki i sposobów jej prowadzenia. Warto jest niekiedy wziąć przykład z rozwiązań stosowanych w podobnych firmach lub przez liderów rynku, aby usprawnić procesy przebiegające we własnym przedsiębiorstwie.

Outsourcing – czy warto?

Rozwój i doskonalenie wymagają specjalizacji. Procesy, które nie stanowią kluczowych czynników sukcesu, należy delegować wyspecjalizowanym wykonawcom na zewnątrz przedsiębiorstwa. Nasza firma oferuje Państwu pomoc dotyczącą zidentyfikowania kluczowych czynników sukcesu oraz wytypowania procesów, których outsourcing będzie dla firmy korzystny.

Analizy leasing czy kredyt?

Planowanie zakupu środków trwałych wymaga zawsze odpowiedzi na pytanie o źródło finansowania. Wobec wielości ofert leasingowych i kredytowych kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniej opcji. Wbrew pozorom, nie wystarczy prosta odpowiedź przemawiająca pryncypialnie za jedną z tych form finansowania. W istocie atrakcyjność oferty uzależniona jest od jej warunków szczegółowych i dopiero wnikliwa analiza pozwala dostrzec w pełni jej wady i zalety. Niekiedy wyniki takiej analizy nie pokrywają się z „pierwszym wrażeniem”, jakie wywarła na nas dana oferta.

Sporządzanie raportów dla Rad Nadzorczych i Walnych Zgromadzeń

Spółki kapitałowe, posiadając złożoną budowę instytucjonalną, zobligowane są do dostarczania odpowiednim swoim organom okresowych raportów i sprawozdań. Są to obowiązki cykliczne i czasochłonne, absorbujące w znacznym stopniu załogę przedsiębiorstwa. Oferujemy Państwu możliwość wydelegowania tych prac na zewnątrz Państwa firmy. Płynna współpraca z Państwa Zarządem zapewni oczekiwany efekt w postaci odpowiedniego raportu a pracownicy Państwa firmy nie będą musieli odrywać się od swoich głównych zajęć.

Wycena przedsiębiorstw

Ustalenie rzetelnej, godziwej wartości przedsiębiorstwa, jest kwestią kluczową w przypadku planowania jego zakupu lub zbycia. Wiarygodna i konsekwentnie uzasadniona wycena, uwzględniająca przeszłość oraz prawdopodobną przyszłość przedsiębiorstwa, stanowić będzie solidną podstawę do zawarcia uczciwej transakcji z pożytkiem dla obu stron.

Doradztwo finansowe – w co inwestować?

Wolne środki finansowe stawiają przed nami pytanie, jak zagospodarować je w najlepszy sposób. Odpowiedź nie jest prosta i zależy od wielu czynników. Liczą się tu zarówno oczekiwania inwestora, jak i uwarunkowania istniejące w otoczeniu. Unikalny splot tych okoliczności w każdym przypadku tworzy wyjątkową sytuację. Jej trafne odczytanie oraz dobór odpowiednich instrumentów inwestycyjnych pozwala na zoptymalizowanie wyników inwestycji, zapewniając właściwy dla konkretnego klienta balans pomiędzy stopą zwrotu a ryzykiem.

Seminaria na bieżące tematy gospodarcze dla firm (dla przedsiębiorców i managerów)

Media zalewają nas mnóstwem informacji na temat bieżącej sytuacji gospodarczej, jak również czekającej nas przyszłości. Informacje te bywają często odmiennie interpretowane w różnych źródłach lub nawet są ze sobą sprzeczne. W tej sytuacji umiejętność właściwej oceny rzeczywistości staje się kluczowa dla wyrobienia sobie poglądu na sytuację makroekonomiczną gospodarki. Analiza makro jest natomiast punktem wyjścia dla wszelkich prognoz długoterminowych.